Inauguracja Festiwalu rozpoczęła się Mszą św. ekumeniczną w kościele Św. Krzyża i barwnym korowodem. Następnie podczas koncertu Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula uroczyście powitał delegacje wszystkich zespołów i oficjalnie otworzył Festiwal.

 

fot. materiały prasowe

fot. Piotr Korczak

 

Ten ważny moment pięknie oprawiła muzyka i taniec zespołu „Giewont”, symboliczne wciągnięcie flagi festiwalowej i gra na trąbitach w wykonaniu rodziny Haniaczyków. Potem publiczność oklaskiwała już występy poszczególnych zespołów. Był także wzruszający moment podziękowania przez organizatorów i władze miasta za dotychczasową pracę wieloletniej Dyrektor Artystycznej Festiwalu dr Stanisławie Trebuni-Staszel, którą w tym roku na tym stanowisku zastąpiła Agnieszka Gąsienica-Giewont. Finałem koncertu był widowiskowy taniec zbójnicki z pochodniami. Następnie ogień został przeniesiony do wioski festiwalowej, gdzie zapłonęły ogniska i odbył się pokaz sztucznych ogni.

fot. materiały prasowe

fot. Piotr Korczak

Z tatrzańskich szczytów …
W niedzielę 23 sierpnia oficjalnie rozpoczął się 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Już z samego rana uczestniczący w nim górale z całego świata prezentowali się na szczycie Kasprowego Wierchu.
Pięknej górskiej scenerii towarzyszyła także wspaniała pogoda. Przedstawiciele wszystkich zespołów pozowali do zdjęć, a także grali, śpiewali i tańczyli w samym sercu Tatr. Ich krótki koncert zatytułowany „Z tatrzańskich szczytów do Wioski Festiwalowej” był wielką niespodzianką dla turystów i jednocześnie zaproszeniem do udziału w trwającym do aż do soboty święcie folkloru.