Nie każdy lubi przemierzać wielokilometrowe górskie szlaki. Jednak wspaniałe widoki nie są zarezerwowanie wyłącznie dla pasjonatów pieszych wędrówek. Przedstawiamy kilka pomysłów na wypoczynek z panoramicznym widokiem na Tatry, bez zbędnego wysiłku.

 

zako-nor

Obserwatorum Metereologiczne na Kasprowym Wierchu zapewnia odwiedzającym wspaniałe widoki na Czerwone Wierchy, Giewont, Gubałówkę oraz Tatry Słowackie

1. Leżakowanie na Gubałówce
Można tu spędzić cały dzień – rozłożyć się na jednym z leżaków, wrzucić „coś na ząb” w okolicznej knajpce lub wybrać się na taras widokowy. Panoramę miasta otoczonego górami można podziwiać do późnych godzin wieczornych. Na szczyt Gubałówki dowiezie nas nowoczesna kolejka linowa, które pokonuje dystans 750 m w 3,5 minuty. Wejście do dolnej stacji znajduje się w samym centrum Zakopanego, w bliskiej odległości od najpopularniejsze ulicy, Krupówek. Dodatkową atrakcją Gubałówki jest zjazd kolejką grawitacyjną, gdzie różnica wysokości wynosi 45 m.

2. Kolejką na Kasprowy Wierch
To właśnie tu znajduje się najwyżej położony budynek w Polsce. Obserwatorum Metereologiczne zapewnia odwiedzającym wspaniałe widoki na Czerwone Wierchy, Giewont, Gubałówkę oraz Tatry Słowackie. Na szczyt Kasprowego Wierchu górującego nad trzema dolinami: Doliną Suchej Wody Gąsienicowej, Doliną Bystrej i Doliną Cichą, dowiezie nas kolejka linowa. Dwuetapowy przejazd, z przesiadką na Myślenickich Turniach zajmuje kilkadziesiąt minut. Kasprowy Wierch jest również świetną baza wypadową do pieszych wędrówek.

3. Dawka adrenaliny w parku linowym „Złota Grań”
Jeśli jesteśmy już na Gubałówce, to koniecznie musimy odwiedzić park linowy „Złota Grań”. Jest to jeden z najwiekszych tego typu obiektów w Polsce, który oferuje odwiedzającym 7 tras o różnym stopniu trudności, ponad 1000 przeszkód, 700-metrowy zjazd na tyrolkach oraz ściankę wspinaczkową, a dla osób o słabych nerwach pole do paintballa. Park linowy jest dobrym sposobem na aktywny wypoczynek, a rozpościerający się stąd widok na góry i dolinę skutecznie podnosi poziom adrenaliny.

4. Tratwą lub pontonem przez Dunajec
Organizowane od kwietnia do października wycieczki z Zakopanego na spływ Przełomem Dunajca dają możliwość obejrzenia gór z zupełnie innej perspektywy. Jeden z najbardziej malowniczych przełomów rzecznych w Europie oferuje widoki na zamek i zaporę w Niedzicy oraz imponujacą, strzelistą igilicę Sokolicy. Oprócz spływu na specjalnych tratwach, dla odważniejszych przygotowano wariant z pontonami. Trasa rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych-Kątach i oferuje dwa przystanki końcowe: Szczawnicę lub Kościenko.

5. Krupówki – deptakiem Zakopanego
Najpopularniejsza ulica Zakopanego tętni życiem zarówno za dnia, jak i w nocy. Pełna turystów, sklepów i restauracji jest również punktem widokowym. Warto choć na chwilę zadrzeć głowę do góry, a pomiędzy tłumem zobaczymy Gubałówkę. Przy ulicy znajdują się najstarsze w mieście hotele oraz Kościół św. Rodziny, gdzie na długich, kamiennych schodach często przesiadują ludzie. Na uwagę zasługuje również popularne Muzeum Tatrzańskie z Ogrodem Botanicznym, w którym rośnie blisko 100 rodzajów drzew i krzewów górskich.