W sobotę, 17 października, o godzinie 10:00 z Ronda Jana Pawła II w Zakopanem, ruszy VIII Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę 2015. Do biegu włączyła się Fundacja Udaru Mózgu (FUM) – organizator kampanii zapoBIEGAM udarowi mózgu i Żyj z POMPĄ! na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym. Każdy uczestnik może solidaryzować się z podopiecznymi Fundacji wbiegając na Kasprowy Wierch w koszulce jednej z kampanii, które FUM będzie rozdawać 16 i 17 października przy punkcie rejestracyjnym. Pierwszy zawodnik, który w koszulce Żyj z POMPĄ przekroczy metę otrzyma piłkę z autografem siatkarza, Piotra Gruszki.

Piotr Gruszka i Barbara Kurdej-Szatan / fot. materiały prasowe

Piotr Gruszka i Barbara Kurdej-Szatan / fot. materiały prasowe

Kampania zapoBIEGAJ Udarowi Mózgu
Kampania edukacyjna „Zapobiegaj Udarowi Mózgu” przypomina, że każdy z nas może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru poprzez odpowiednią dietę, zaprzestanie palenia papierosów i zwiększenie aktywności fizycznej. Dlatego Fundacja Udaru Mózgu, organizator kampanii włącza się w maratony i biegi promując ruch i zachęcając Polaków do zmiany stylu życia na bardziej aktywny.
Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyną śmierci osób powyżej 60 roku życia. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że powszechnie występujące choroby układu krążenia bezpośrednio wiążą się z ryzykiem udaru mózgu.
Jak pokazują wyniki badania INTERSTROKE opublikowane w magazynie Lancet w 2010 r. za 90% ryzyka wystąpienia udaru mózgu odpowiada zaledwie dziesięć czynników, w tym nadciśnienie tętnicze, choroby serca, palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz niewłaściwa dieta i otyłość. Migotanie przedsionków (najczęściej występująca arytmia serca) może prowadzić do udarów o szczególnie ciężkim przebiegu. www.fum.info.pl

Kampania Żyj z POMPĄ!
Kampania „Żyj z pompą!”, zainicjowana przez organizacje działające na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, jest poświęcona podniesieniu świadomości na temat osiągnięć w leczeniu MPD. Zwraca uwagę na problem braku wiedzy – zarówno wśród pacjentów, ich bliskich, ale także w środowisku medycznym – o nowych, lepszych i refundowanych metodach leczenia. Przykładem jest pompa baklofenowa, która jest refundowana od 3 lat, niestety wciąż niewiele osób o tym wie. Pompa nie tylko łagodzi objawy spastyczności (nadmierne, często bardzo bolesne napięcie mięśni), ale także daje pacjentom możliwość poprawy jakości życia.

Kampanię wspierają charytatywnie Barbara Kurdej-Szatan i Piotr Gruszka. www.zyjzpompa.pl

Jako sportowiec wiem, jak ważna jest sprawność fizyczna i treningi. To dzięki nim i silnej woli, można osiągnąć sukces. Ale, aby tak się stało, potrzebne jest wsparcie sztabu specjalistów i dostęp do nowoczesnego sprzętu. Podobnie jest w przypadku osób z MPD – ich ogromny wysiłek i rehabilitacja przyniosą lepsze efekty, jeśli – dzięki nowoczesnym terapiom – zmniejszy się spastyczność mięśni, z którą się borykają. Popieram kampanię „Żyj z pompą!” i włączam się w działania na rzecz promocji postępu medycyny – mówi Piotr Gruszka.

Bieg w Zakopanem jest dziesiątym i ostatnim w tym roku przedsięwzięciem Drużyny Biegowej Fundacji Udaru Mózgu. Przy punkcie rejestracyjnym, przy Rondzie Jana Pawła II w Zakopanem, zarówno w piątek 16. października, jak i w sobotę 17.października, Fundacja Udaru Mózgu będzie propagować wiedzę na temat udaru mózgu i dziecięcego porażenie mózgowego, dystrybuując materiały edukacyjne oraz dokonując pomiarów ciśnienia tętniczego aparatem wykrywającym migotanie przedsionków.

Każdy uczestnik imprezy może wesprzeć działania Fundacji wbiegając na Kasprowy Wierch w koszulce kampanii zapoBIEGAM lub Żyj z POMPĄ!

Pierwszy zawodnik, który w koszulce Żyj z POMPĄ przekroczy metę otrzyma piłkę z autografem Piotra Gruszki, ambasadora akcji.