Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, którym szczyci się Zakopane, odbywa się tu od niemal pół wieku. Na przestrzeni lat stał się on wielkim kulturalnym świętem wyczekiwanym zarówno przez mieszkańców jak i licznych turystów. Trwa on aż dziesięć dni wypełnionych od rana do wieczora bogatym i różnorodnym programem, na który składają się występy zespołów z całego świata, a także liczne imprezy towarzyszące. Jego siłą jest sięganie do korzeni i ukazywanie piękna ludowej tradycji w atrakcyjnej widowiskowej formie, a jednocześnie ogromna troska o autentyzm.

baner_300x250px-nor

Zespoły przyjeżdżają tutaj, by zaprezentować swój region poprzez wciąż żywy folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Tym samym festiwal przyczynia się do ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata / fot. materiały prasowe

Podkreślić trzeba także, że jest to jeden z największych, najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali folklorystycznych o wyjątkowej konkursowej formule. Zespoły przyjeżdżają tutaj, by zaprezentować swój region poprzez wciąż żywy folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Tym samym festiwal przyczynia się do ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Skutecznie promuje polską kulturę ludową, folklor podhalański, a także miasto Zakopane.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 20-29 sierpnia. Wezmą w nim udział zespoły folklorystyczne z: Bułgarii (Gorna Oryahovitsa, „SIDER VOIVODA”), Francji (Bayonne, „ORAI BAT”), Grecji (Thessaloniki, „AGIOS IOANNIS O THEOLOGOS”), Hiszpanii (Murcia, „COROS Y DANZAS DE SANTOMERA”), Indii (Ahmedabad, „RHYTHM PERFORMING ARTS”), Meksyku (Nueve Leon, „ARTE Y TRADICIÓN BALLET FOLKLÓRICO”), Portugalii (Braga, „GRUPO FOLCLÓRICO DR. GONÇALO SAMPAIO”), Rumunii (Maieru, „CUNUNA SOMEŞANӐ”), Serbii (Belgrad, “IVO LOLA RIBAR”), Słowacji (Poluvsie, „LUBENÁ”), Ukrainy (Czerniowce, „BUKOWIŃSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA IM. ANDRIYA KUSZNIKRENKA”), Włoch (Sardynia, Tempio Pausania, ACCADEMIA TRADIZIONI POPOLARI “CITTA’ DI TEMPIO”), Turcji (Izmir, „EFEM YOUTH AND SPORTS CLUBS”) oraz Węgier (Sátoraljaújhely, „ZEMPLÉN”). Natomiast polskie zespoły zakwalifikowały się pod koniec lipca podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Są to: „Białodunajcanie” z Białego Dunajca, „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju, „Grojcowianie” z Wieprza i „Limanowianie” z Limanowej. Z kolei funkcję gospodarza festiwalu będzie w tym roku pełnił zespół „Giewont” z Zakopanego.

Zespoły oceniane będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Laureaci zostaną nagrodzeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi Ciupagami.

W sierpniu folklor świata spotyka się pod Giewontem. Spotykają się ze sobą zespoły z różnych stron świata, z odmiennych kręgów kulturowych. Niezwykłym walorem tego wydarzenia jest więc możliwość bezpośredniego kontaktu z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią oraz podróż do źródeł, odkrywanie korzeni, a także dobra zabawa. Konkursowym zmaganiom towarzyszą bowiem posiady, warsztaty, pokazy, kiermasze i wiele innych atrakcji – od zajęć dla najmłodszych po konkurs literacki, naukową konferencję i Etno Piknik…

- Festiwal ma swoją sprawdzoną formułę i stałe punkty programu lubiane przez publiczność. Jest to efekt ciężkiej pracy zespołu ludzi tworzących to wydarzenie na przestrzeni lat. Mam ogromny szacunek do tego, co do tej pory zostało wypracowane i nie chcę tego zmieniać. Pojawi się jednak klika nowości. Zależy nam na tym, by festiwal był atrakcyjny i przyciągał coraz więcej publiczności – wyjaśnia Agnieszka Gąsienica-Giewont, która w tym roku została kierownikiem artystycznym festiwalu, a w latach 2007 – 2013 była z nim związana jako kierownik Biura Organizacyjnego. – Będę starała się godnie zastąpić moją poprzedniczkę dr Stanisławę Trebunię-Staszel, która przez kilkanaście lat pełniła tę funkcję – dodaje.

Z festiwalem rzeczywiście nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, warsztaty folklorystyczne, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych od 2013r. noszący imię Władysława Trebuni-Tutki, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej dla dzieci. Stałym punktem programu jest także koncert „Na Folkową Nutę”, którego tegoroczną gwiazdą będzie Kapela ze Wsi Warszawa – zespół wykonujący awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej z terenu Mazowsza. Wśród nowych propozycji znajdziemy m.in. animacje dla dzieci, plener rzeźbiarski, koncert orkiestry góralskiej oraz wystawę fotografii nagrodzonych w zeszłorocznej edycji konkursu „Żywioł folkloru”.

Festiwal oficjalnie rozpocznie się 22 sierpnia w samym sercu Tatr - na Kasprowym Wierchu, gdzie rano zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie wszyscy wezmą udział w Mszy św. ekumenicznej w kościele pw. św. Krzyża, barwnym korowodzie ulicami Zakopanego, a wieczorem w uroczystym koncercie inauguracyjnym.

Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w tym wspaniałym święcie góralskiego folkloru, mając jednocześnie nadzieję, że niezwykle bogaty program tego wydarzenia każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś nowego, fascynującego i interesującego.