Polskę na 47. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem reprezentować będą zespoły: „Białodunajcanie” z Białego Dunajca, „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju, „Grojcowianie”  z Wieprza i „Limanowianie” z Limanowej.

Grojcowianie z Wieprza-nor

fot. materiały prasowe

Zostały one wybrane spośród laureatów 46. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, odbywającego się w dniach 25-28 lipca w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Wzięło w nim udział 17 zespołów z różnych regionów, które rywalizowały o Złote, Srebrne i Brązowe Żywieckie Serca.

Regionalny Zespół Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju zdobył Złote Żywieckie Serce za program „U Wojciecha sypło ziorno”, Zespół Regionalny Grojcowianie z Wieprza – Srebrne Żywieckie Serce za program „Po odpuście”. Natomiast Zespół Regionalny Biołodunajcanie z Białego Dunajca został wyróżniony przez jury za odtworzenie i prezentację zapomnianego zwyczaju „bursy” oraz za stroje regionu Podhala, a Zespół Regionalny Limanowianie im. Ludwika Mordarskiego z Limanowej – za prezentację zwyczaju „ograbka”, muzykę i tańce.