Serdecznie zapraszamy na pierwszy po wakacjach wieczór z cyklu MUZEUM TATRZAŃSKIE W DWORCU TATRZAŃSKIM w czwartek 19 września 2013 o godz. 18 w Dworcu Tatrzańskim przy ul. Krupówki 12 w Zakopanem. Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego opowie tym razem o historii polskiego narciarstwa. Organizatorami spotkania są: Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego.
Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim-"Szusem przez historię nart" / fot. materiał prasowy

Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim-”Szusem przez historię nart” / fot. materiał prasowy

W klubokawiarni Michała Pietrzaka w Dworcu Tatrzańskim zagoszczą narciarskie klimaty. W pomyśle autora prezentacja „Szusem przez historię nart” będzie miała trzy części. Zabierze nas ona w kolorowy świat dawnego i obecnego narciarstwa. Opowiemy o znanych polskich narciarzach, jak Bronek Czech, Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Barbara Grocholska-Kurkowiak, Kamil Stoch i Adam Małysz. I tych mniej znanych, jak Bronisława Staszel-Polankówna, Henryk Mückenbrunn „Miki”, Włodzimierz Czarniak, Marian Penkala. Jednym z bohaterów wieczoru będzie Tomasz Sikora, najlepszy polski biathlonista w historii. Sikora należy do tych polskich sportowców, którym należał się, jak mało komu, medal olimpijski. Za wspaniałą walkę. Słynne „rach, ciach, ciach”, red. Krzysztofa Wyrzykowskiego i Tomasza Jarońskiego – znakomitych komentatorów biathlonu telewizji „Eurosport” – stało się symbolem najlepszych biegów Sikory. Zwłaszcza jednego z nich, który odbył się pamiętnego dnia 25 lutego 2006 r.

Pokażemy historię polskiego narciarstwa poprzez historię ludzi. Ich zwycięstwa w najważniejszych zawodach, miejsca na podium i wspaniałe występy. Momenty poważne, ale też i niektóre komiczne. Zapraszamy serdecznie na szus przez dzieje polskich nart. Letnią porą? Czemu nie. Wszak przewodnik tatrzański i ratownik TOPR, Józef Krzeptowski „Ujek”, mówił z humorem, że „narciarstwo to pierwszy sport, ale po kochaniu”. Coś w tym jest. Wszak Polaków zakochanych w nartach przybywa. Dla kolejnych pokoleń polskich narciarzy szybkość, głęboki śnieg oraz stromy stok, nadal są wielkim wyzwaniem. Zatem – przeżyjmy to jeszcze raz. Atrakcją wieczoru będą fragmenty archiwalnych filmów i teksty.